Apteka Rodzinna

Promocja

9.99

Zdrowie całej rodziny

CHOLESTEROL - TWÓJ WRÓG CZY SPRZYMIERZENIEC

Cholesterol dla większości osób kojarzy się negatywnie i jest postrzegany jako substancja, której powinniśmy unikać. W pewnych badaniach dowiedziono, że jeśli na produkcie spożywczym umieścimy napis "bez cholesterolu" to cieszy się on większą popularnością wśród kupujących, mimo że większość z nich tak naprawdę nie wie dokładnie czym jest cholesterol...


Zatem co to jest cholesterol???
CHOLESTEROL jest chemiczną substancją lipofilową (tłuszczową) niezbędną do funkcjonowania organizmu. Cholesterol bierze udział w syntezie hormonów steroidowych, kwasów żółciowych, odgrywa ważną rolę w produkcji witaminy D, a ponadto jest składnikiem mitochondriów i błon komórkowych. Część cholesterolu wytwarzana jest w wątrobie, a pozostała część jest dostarczana wraz z pożywieniem. Po organiźmie człowieka jest transportowany za pomocą kompleksów białkowo-lipidowych zwanych lipoproteinami. Do głównych lipoprotein zaliczamy:

 • lipoproteinę o niskiej gęstości (LDL), zwaną potocznie "złym cholesterolem". LDL transportuje cholesterol z wątroby do innych narządów, jej wysokie stężenie jest niekorzystne, gdyż sprzyja odkładaniu się złogów cholesterolu w ścianach naczyń, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca.

 • lipoproteinę o wysokiej gęstości (HDL), zwaną również "dobrym cholesterolem". HDL transportuje cholesterol z komórek do wątroby, gdzie jest metabolizowany. Zatem HDL obniża poziom cholesterolu oraz ma właściwości przeciwmiażdżycowe. Dla organizmu korzystne jest aby poziom HDL oraz stosunek poziomu HDL/LDL były jak najwyższe.

Cholesterol jest bardzo potrzebny dla naszego organizmu, jednak jego nadmiar (hiperlipidemia) jest szkodliwy dla zdrowia. Nieleczona hiperlipidemia prowadzi do rozwoju miażdżycy, czego następstwem jest choroba wieńcowa, a nawet zawał serca. Walkę z cholesterolem powinno się zaczynać od zmiany nawyków żywieniowych oraz na zwiększeniu aktywności fizycznej. Można dodatkowo wspomagać się preparatami roślinnymi, dostępnymi w aptece bez recepty, które usprawniając metabolizm prowadzą do obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Jeśli wszystkie te drogi okażą się bezskuteczne wprowadza się farmakoterapię.

ZALECENIA ŻYWIENIOWE W HIPERLIPIDEMII:

 • zmień dietę na śródziemnomorską i niskotłuszczową;

 • jedz mniej i powoli;

 • jedz 5 posiłków dziennie, kolację spożywaj około 3 godziny przed snem;

 • pij dużo płynów;

 • wyłącz z diety produkty zawierajace dużo cholesterolu (wątróbka, słonina, wołowina, masło, ser żółty, boczek);

 • ogranicz spożycie tłuszczów zwierzęcych, bogatych w kwasy tłuszczowe nasycone; zastępuj je tłuszczami roślinnymi, zawierającymi wielonienasycone kwasy tłuszczowe (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, margaryny roślinne miękkie);

 • zwiększ spożycie błonnika pokarmowego (do 35 g na dobę), zawartego głównie w suchych nasionach roślin strączkowych, owocach (jabłka, porzeczki, czarne jagody), warzywach (marchew, dynia).

 • ogranicz spożycie soli kuchennej - NIE DOSALAJ POTRAW;

 • ogranicz spożycie słodyczy, zwłaszcza tłustych ciastek z kremem, tortów, serników, czekolady (z wyjątkiem czekolady gorzkiej), dżemów wysokosłodzonych i miodów;

 • wyłącz z diety alkohol, gdyż podwyższa on poziom lipidów we krwi;

 • spożywaj ryby dwa razy w tygodniu (powinny to być ryby chude, gotowane na parze lub pieczone w folii);

 • ogranicz spożycie jajek do 2 tygodniowo, mimo iż są zdrowe to zawierają dużo cholesterolu (zwłaszcza żółtko jaja);

 • zmniejsz kaloryczność potraw poprzez zastosowanie odpowiednich technik kulinarnych (gotowanie, duszenie, pieczenie w foli), UNIKAJ POTRAW SMAŻONYCH;

 • zadbaj o zwiększenie aktywności fizycznej!!!

 

W Aptekach Rodzinnych zadbaliśmy o Pacjentów borykających się z podwyższonym poziomem cholesterolu - przedstawiamy naszą listopadową akcję POKONAJ CHOLESTEROL. Jest ona dedykowana nie tylko do osób, które już chorują na hiperlipidemię, ale także do tych, którzy mają rodzinną skłonność do podwyższonego poziomu cholesterolu i chcą zadziałać profilaktycznie. Przedstawiamy preparaty roślinne, które ułatwią nam tą nierówną walkę o zdrowie.

POKONAJ CHOLESTEROL WRAZ Z APTEKĄ RODZINNĄ

 

Apteka Rodzinna lek na cholesterol

Wyciąg z karczocha wspomaga funkcjonowania układu pokarmowego. Wspiera pracę wątroby, reguluje wytwarzanie żółci i soków trawiennych. Karczoch przyczynia się również do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu i lipidów.
Wystarczy tylko 1 tabletka dziennie przed posiłkiem. Kuracja na 60 dni!!

Apteka Rodzinna lek na cholesterol

Suplement diety DOMOWA APTECZKA KARDIO COMPLEX jako główny składnik zawiera naturalną statynę-Monakolinę K, istotnie obniżającą poziom cholesterolu. Dodatkowo witaminy z grupy B wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego, nerwowego oraz przemianę materii.
Wystarczy 1 tabletka dziennie.

Apteka Rodzinna lek na cholesterol

Omega 3 to suplement diety będący źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych DHA oraz EPA. Badania wykazują, że kwasy omega-3 pozytywnie wpływają m.in. na pracę serca, nadciśnienie tętnicze oraz gospodarkę lipidową, zmniejszając stężenie cholesterolu całkowitego, triglicerydów oraz frakcji LDL, jednocześnie zwiększając stężenie frakcji HDL. 

 

Apteka Rodzinna lek na cholesterol
Udowodniono, że sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi, a także pomagają w utrzymaniu go na prawidłowym poziomie.
1 kapsułka suplementu diety HERBAYA STEROLE ROŚLINNE zawiera 200 mg steroli roślinnych pochodzących z ekstraktu z nasion soi. Naturalny skład preparatu STEROLE ROŚLINNE pozwala ograniczyć działania niepożądane i interakcje z innymi preparatami przy zachowaniu wysokiej skuteczności.